0212 ve benzer alan kodlu yerel chat sohbet hatları

Kimi zaman Karşımıza çıkmakta olan sıcak sohbet numaraları arasında 0212 alan kodu bulunmakta yada 0312 gibi Türkiye içerisinde bulunmakta olan ve İkametini Türk Telekom içerisinde barındıran bu hatlar aslında sohbet hattı olarak hiçbir yasal statü taşımamakta. Bunun örneklerini seribox numaraları ve taksim chat diye türeyen ve
Almanya Kökenli ama numaraları 212 900 şeklinde başlayan yeni bir tür bu sistemlerin işleyişi hakkında şu an yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımız için çok fazla bir şey söyleyemeyeceğiz. Ama bu konuda aşikar olan Tek şey Btk nın sohbet ve chat hatları konusunda almış olduğu ve yasa olarak uygulamaya geçmiş olan kararı 0212 ile başlamakta olan numaraları da kapsamakta Bu kararın kısaca özü şu ”Türkiye içerisinde hiç bir operatör Sohbet hattı servis sağlayıcılığı yapamaz. Var olan sohbet hatları 0900 , 0850 gibi özel olarak tahsis edilecek numara bloklarından gerçekleşecek”
Bu durumda açık olarak çıkan şey Türktelekom ve diğer cep telefonu operatörleri sohbet hattı tahsis edemiyecek kısacası Bir zamanlar seribox firmasının numaralarını kapatmasının sebebi aslında bu aynı Şey diğer yerel olarak Telekom numaralarını kullanarak bu hizmeti vermeye çalışan firmaların başınada gelecek olmasıdır.
Şu an için Türkiye’de 0900 lü hatlar ıslak imza yani abonenin bizzat kendisinin gelerek ev veya iş telefonunu sohbet hatları ve bunun gibi numaralara açtırmadığı süre içerisinde Bu tarzdaqki özel servis numaralarına otomatik olarak kapalı olacağıdır. Bu risk ve Müşteri kaybı endişesinden dolayı şu an için hiç bir Telefon sohbet hizmeti veren firma bu riski almayı gözönünde bulundurmayarak. Bunun yerine bu ihtiyacı Yurtdışı operatörlerle anlaşarak herhangi bir kısıtlama sorunu olmadan anlaşmış olduğu numara bloklarını Türkiye içi operatörlere onaylatarak sohbet servislerinin devamını sağlayarak hizmetlerine devam etmektedirler.