0044 ülke kodlu canlı telefon sohbet hatları

Canlı sıcak sohbet hatlarındaki Yurtdışı numaralarında hızlı bir şekilde eserken Telefon sohbet firmaları kendilerine ait olması isteği ile Kendi sohbet hatlarını temin edebilmek için vargücü ile savaşmaya devam ediyordu. Bu savaşın bir diğer Kazanılan numara ise İngiltere kaynaklı ve 0044 ülke kodu ile Hizmete başlayacak olan yeni sohbet hatları idi . Bu sohbet hatlarıda 00355 li hatların piyasaya kazandırılmasının hemen ardından Türk canlı sohbet hatları servisleri içerisinde faaliyet göstermeye başladı.İngiltere ”premium rate numbers” olarak tanımlanan bu hatlar Türkiyede 1000 lik blok numaralar altında faaliyet göstermekte idi.
Yakın zamana kadar kullanılmakta olan numaraların dizin sayısının uzun olması İvr servislerine yönlendirilirken yaşanan Teknik sorunlardan dolayı artık hem telefon sohbet sistemleri hemde kullanıcıları tarafından ilgi görmeyerek gerileme dönemine girmiş bulunmakta.Açıkçası telefonda canlı sohbet döneminde yerini kaptırmış olararak görmekteyiz.
0044 lü telefon chat hatlarının anlaşması içerisinde olduğu operatörler diğer özel numara servislerinde olduğu gibi Türkcell , Avea ve Vodafone olarak Üç cep telefonu operatörünüde desteklemekle beraber Sabit hat veya A tipi ses hizmeti göstermekte olan firmaların hatları üzerinden aranamamaktadır.
0044 sohbet numaralarının ücretlendirme tarifeleri operatör bazında değişiklik göstermektedir. Buna göre Avea tarafından aranabilen 0044 sohbet hattının dakika başına ücreti 2,4 lira . Vodafone aboneleri için 2,4 Lira ve Türkcell cep telefonu kullanıcıları içinse Tüm vergiler dahil 2,8 lira olarak ücrete tabidir.Türkcell tarafından sohbet numaraları yönüne yapılan ücret zammı ise geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde yapılmıştır. Türkcell’in yapmış olduğu bu henüz yeni  zam haberi ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.